O Total Immersion

 

Pływanie metodą Total Immersion

porównywane jest często do uprawiania Yogi i Tai Chi.

Łączy ono w sobie harmonię ruchu, dbałość

o detale, świadomą kontrolę ciała oraz dążenie do równowagi i relaksacji. Ogromy nacisk kładziony jest na efektywność i nietrwonienie energii. To właśnie powoduje, że jest tak piękne i ogólnie podziwiane.

 

Nauka pływania metodą TI oparta jest na solidnych fundamentach:

 

Równowadze

 

         której osiągnięcie jest podstawą do rozluźnienia i dalszej nauki bez stresu i walki o utrzymanie się na wodzie. To dzięki niej możemy skupić się na budowaniu stylu ustalając własne tempo ruchów i częstotliwość oddechu uzyskując przy tym komfort w wodzie oraz brak zbędnych napięć powodujących zmęczenie nawet na krótkich dystansach.

 

Opływowości

 

         która ze względu na niemal tysiąckrotnie większą gęstość wody od powietrza odgrywa zasadnicze znaczenie i której doskonalenie daje znaczenie lepsze efekty niż budowa masy mięśniowej i wydolności oddechowej. Pod tym pojęciem kryje się także maksymalne wykorzystanie energii dzięki odpowiedniemu jej ukierunkowaniu oraz wydłużeniu fazy szybowania. Znakomitą efektywność w TI otrzymujemy dzięki wyleżeniu z wyrotowanym i wyciągniętym ciałem (pozycja Fishlike), pracy rąk w pierwszym kwadrancie (FQS) oraz wielkiej dbałości o minimalizację turbulencji.

 

Napędzie

 

          który w tradycyjnym podejściu jest podzielony grubą kreską pomiędzy ręce i nogi, natomiast w kraulu Total Immersion zbudowany jest na bazie łańcucha kinetycznego, nierozerwalnie łączącego ze sobą te dwa elementy. W podstawowej formie praca nóg jest dwuuderzeniowa (2 beat kick) i jej głównym celem nie jest nadanie napędu, a jedynie przełamanie oporów związanych z momentem bezwładności naszego ciała w początkowej fazie rotacji. W odróżnieniu od tradycyjnego kraula duża część energii pochodzi z mięśni tułowia i siły grawitacji oddziaływującej na nasze ciało. Bardzo dużą uwagę poświęca się odpowiedniemu chwytowi wody, od którego zależy ilość energii którą uda nam się bezpośrednio przełożyć na płynięcie do przodu oraz nietrwonienie energii na niepotrzebne ruchy i wtłaczanie powietrza pod wodę.


Total Immersion jest metodą nauki pływania stworzoną przez Terry'ego Laughlina, amerykańskiego trenera pływackiego, pasjonata pływania, człowieka o którym mówi się, że jest w stanie nauczyć pływać każdego.


Total Immersion w przeciwieństwie do tradycyjnych metod nauczania pływania koncentruje się przede wszystkim na nauce unikania oporu w wodzie. Środowisko wodne jest różne od środowiska w którym żyje człowiek. Woda ma gęstość znacznie większą od gęstości powietrza, co sprawia że stawia o wiele większy opór. Dlatego unikanie oporu wody stanowi klucz do efektywnego, długodystansowego pływania bez odczuwania nadmiernego zmęczenia. Przez to czasami nazywana jest metodą nauki pływania bezwysiłkowego.

 

Total Immersion to metoda w której specjalnie ułożone ćwiczenia (mini umiejętności) budują w pierwszej kolejności równowagę i opływowość w wodzie, a następnie napęd czyli to co powoduje ruch pływaka do przodu. Metoda prowadzi finalnie do pełnego stylu, który sprawia że cieszymy się każdym ruchem wykonanym w wodzie. Dzięki zestawom ćwiczeń pozwala znacząco poprawić umiejętności pływackie u większości osób w stosunkowo krótkim czasie.

 

Total Immersion

Nauczanie pływania Metodą totalnego zanurzenia w porównaniu z tradycyjnym sposobem nauczania zwraca uwagę w początkowym procesie nauki na jakość i precyzję wykonywanych ruchów, a nie ilość przepłyniętych basenów. Wykorzystuje takie czynniki jak:
– absoltutna równowaga w wodzie;
– zwiększenie płynności i synchronizacji ruchów;
– zmniejszenie napięcia mięśni;
– minimalizacja oporu wody;
– ograniczenie użycia siły, dzięki wykorzystaniu techniki pływackiej i balansu ciałem;
– napęd jest wykorzystywany wtedy gdy równowaga, balans ciałem i technika pływacka jest prawidłowa.

Script logo
Design marcinkaczmar.pl